Solutii pentru Blocul 116

Proprietarii blocului 116 din municipiul Giurgiu (situat în spatele clădirii Finanțelor Publice) s-au întâlnit cu primarul Nicoale Barbu pentru a discuta situația în care se afla blocul “schelet” în care dețin apartamente proprietate personală și care de mai bine de 25 de ani de când a fost ridicat de constructor a rămas neînchis. Imobilul este format din 3 scări de bloc a câte 21 de apartamente pe scară, în prezent 63 de giurgiuvenii fiind proprietarii unor apartamente schelet. În discuțiile purtate cu edilul șef, unul dintre proprietari a spus că de mai bine de 7 ani a făcut demersuri împreună cu ceilalți proprietari la vechea conducere a primăriei, pentru a face cunoscută situația în care se află blocul lor. Din păcate nu au găsit înțelegere și lucrurile au rămas la fel. Adică, un bloc neînchis care nu se încadrează în peisajul specific zonei în care se află și în care proprietarii nu se pot muta pentru că blocul nu are nici măcar fațadă.

Primarul Nicoale Barbu le-a spus ca soluția există pentru această problemă.
” Împreună cu cei 63 de proprietari Primăria municipiului Giurgiu se va ocupa de întocmirea proiectului și documentația necesară pentru începerea lucrărilor la fațada blocului. De asemenea, se va face o evaluare a structurii de rezistență a imobilului și împreună cu proprietarii, municipalitatea va duce la bun sfârșit, în cel mai scurt timp acest proiect nefinalizat de aproape 25 de ani” a fost răspunsul primarului municipiului Giurgiu, Nicolae Barbu, pentru proprietarii blocului „schelet” 116 din centrul orașului Giurgiu.

Ultima modificare: 04.07.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Cat mai multe locuinte pentru giurgiuveni